ضرر سیاسی میادین مذاکرات احمد توکلی اخبار اقتصادی و بازرگانی

ضرر: سیاسی میادین مذاکرات احمد توکلی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار پزشکی اختلال عملکرد کلیه درزنان شایع‌تر ازمردان

بیماری مزمن کلیه (CKD) یک مسئله بهداشت عمومی در سراسر دنیا با پیامدهای نامطلوب نارسایی کلیه و فوت زودهنگام هست. مطالعات نشان می‌دهد زنان زیاد در معرض این عارضه

اختلال عملکرد کلیه درزنان شایع‌تر ازمردان

اختلال عملکرد کلیه درزنان مرسوم تر ازمردان

عبارات مهم : ادرار

بیماری مزمن کلیه (CKD) یک مسئله بهداشت عمومی در سراسر دنیا با پیامدهای نامطلوب نارسایی کلیه و فوت زودهنگام هست. مطالعات نشان می دهد زنان زیاد در معرض این عارضه قرار دارند

به گزارش ایرنا، بر اساس آمار احتمال ابتلای زنان به بیماری مزمن کلیه 14 درصد و در مردان 12 درصد هست. در سال حدود 195 میلیون زن در سراسر دنیا به این عارضه مبتلا می شوند و بیماری مزمن کلیه هشتمین علت فوت و میر در دنیا محسوب می شود.

با این حال تعداد زنانی که جهت درمان بیماری کلیه، دیالیز و پیوند می شوند، در بسیاری کشورها به علت جنبه های روانی، اجتماعی و فرهنگی کمتر مردان است.

اختلال عملکرد کلیه درزنان شایع‌تر ازمردان

آمار نشان می دهد در بعضی کشورها زنان میل به بیشتری جهت اهدای کلیه دارند؛ در حالی که کمتر در بین دریافت کنندگان دیده می شوند. آگاهی و دسترسی به خدمات بهداشتی عادلانه در این زمینه مهم است

**نفروپاتی لوپوس و عفونت کلیه

بیماری مزمن کلیه (CKD) یک مسئله بهداشت عمومی در سراسر دنیا با پیامدهای نامطلوب نارسایی کلیه و فوت زودهنگام هست. مطالعات نشان می‌دهد زنان زیاد در معرض این عارضه

بعضی بیماری های کلیوی از جمله نفروپاتی لوپوس یا عفونت کلیه زیاد زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. نفریت لوپوس یک بیماری کلیوی ناشی از بیماری خود ایمن هست. عفونت کلیه (مانند اغلب عفونت های مجاری ادراری) در زنان مرسوم تر است .

**بیماری کلیه و بارداری

بیماری مزمن کلیه یکی از مهمترین عوامل کم کردن باروری و باروری نامطلوب هست. این بیماری می تواند جهت مادر و جنین خطراتی به همراه داشته باشد. معمولا پیوند کلیه شانس باروری موفق و تولد نوزاد سالم را زیاد کردن می دهد.

مطالعات محققان آمریکایی نشان می دهد که بیش از نیمی از بزرگسالان، در معرض مبتلا شدن به بیماری مزمن کلیه قرار دارند. با توجه به افزیش عوامل خطری مانند فشار خون و دیابت در جهان، به بیماری هایی که در ارتباط مستقیم با این عوامل وجود دارند، توجه بیشتری می شود که یکی از مرسوم ترین بیماری های مرتبط با این بیمارها، امراض مزمن کلیوی هستند.

اختلال عملکرد کلیه درزنان شایع‌تر ازمردان

بیماری مزمن کلیه به کم خونی، ضعف استخوانی، آسیب های عصبی و فشار خون اوج منجر می شود. این عارضه در مراحل نهایی، به نارسایی کلیه منجر می شود و عملکرد کلیه ها به طور کامل متوقف می شود. در این مرحله از بیماری، تنها راه درمان دیالیز یا پیوند کلیه است.

کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست زیر قفسه سینه قرار دارد. عملکرد کلیه به زبان ساده، دفع زباله های بدن هست. کلیه روزانه حدود 200 لیتر خون تصفیه می کند و از آن حدود 2 لیتر آب اضافی و مواد زاید غربال می کند و از طریق مجاری ادارای دفع می کند.

بیماری مزمن کلیه (CKD) یک مسئله بهداشت عمومی در سراسر دنیا با پیامدهای نامطلوب نارسایی کلیه و فوت زودهنگام هست. مطالعات نشان می‌دهد زنان زیاد در معرض این عارضه

تنظیم فشار خون، تعادل الکترولیتی و تولید سلول های قرمز خون به عهده کلیه هاست. چنانچه کلیه ها یک روز وظایف خود را به درستی انجام ندهند، عملکرد اکثر ارگان های بدن، به خاص قلب مختل می شود. از آنجا که نارسایی کلیه در ابتدا هیچ علامتی ندارد، مورد نیاز است که تمام افراد با رموز آن آشنا شوند.

***شایع ترین علایم نارسایی کلیه عبارتند از :

-تهوع و استفراغ

اختلال عملکرد کلیه درزنان شایع‌تر ازمردان

-کاهش میزان ادرار

-تورم، به خصوص در ناحیه مچ پا و دور چشم

-طعم نامطبوع در دهان و احساس بویی شبیه به ادرار در بازدم

-خستگی مزمن

-تنگی نفس

-کاهش اشتها

-مشاهده خون در ادرار

-مشاهده کف در ادرار

-ایجاد ضایعات پوستی

-کاهش حافظه

لازم است که افراد به محض مشاهده این عوامل؛ به خصوص تغییرات ادرار به پرشک مراجعه کنند. تشخیص انواع بیماری های کلیوی به کمک آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی انجام می شود.

در صورت مراجعه زودهنگام به پزشک، بسیاری از بیماری های کلیه قابل درمان هستند ولی در صورت بی توجهی به نارسایی منجر می شوند.

بر اساس گزارش بنیاد ملی کلیه آمریکا (NKF)، از هر سه آمریکایی بالای 30 سال، یک نفر در معرض بیماری مزمن کلیه قرار دارد. بر اساس آینده نگری این بنیاد، تا سال 2030 میلادی، حدود 16.7 درصد از افراد بالای 30 سال، به بیماری مزمن کلیه دچار می شوند.

در این گزارش آمده است که احتمال بروز بیماری مزمن کلیه در گروه سنی 30 تا 49 سال زیاد است.

*** چند راهکار راحت جهت حفظ سلامت کلیه ها

-نوشیدن آب زیاد در طول روز: عملکرد کلیه ها در صورت کم آبی بدن مختل می شود. بدن جهت تولید انرژی و مدیریت تمام ارگان های بدن به آب نیاز دارد. زمانی که احساس تشنگی می کنیم، یعنی خیلی وقت است که بدن با کم آبی دست و پنجه نرم می کند. نوشیدن یک لیوان آب در هر ساعت توصیه شده است هست. سردرد، فریاد بدن در برابر کم آبی هست. پزشکان توصیه می کنند که هر روز به محض برخاستن از خواب یک لیوان آب بنوشید.

-تناسب اندام و فعالیت روزانه: چربی سوزی و فعالیت ورزشی روزانه باعث کم کردن فشار خون و تنظیم سطح قند بدن می شود. دیابت و فشار خون مهمترین دلایل بروز بیماری های حاد کلیوی هستند. قند و فشار خون را به طور روزانه کنترل کنید و در صورت زیاد کردن این دو فاکتور حتما به دکتر مراجعه کنید. کنترل چربی خون الزامیست.

-عدم مصرف خود سرانه دارو: مصرف دارو بدون تجویز دکتر یکی از مهمترین دلایل بیماری های کلیوی است.

-کاهش مصرف نمک در غذا

-اجتناب از مصرف غذاهای آماده و فست فود

-عدم استفاده از دخانیات و الکل

-کاهش استرس

*** چه کسانی در معرض بیماری های کلیوی قرار دارند

-افراد بالای 60 سال

-بیماران دیابتی

-افراد با فشار خون بالا

-افرادی با پیشینه بیماری های قلبی و سکته مغزی

-سابقه خانوادگی از بیماری های کلیوی

-افراد سیگاری

-افراد چاق

واژه های کلیدی: ادرار | عفونت | روزانه | بیماری | روزانه | افراد چاق | بیماری کلیه | مجاری ادراری | نارسایی کلیه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs