ضرر سیاسی میادین مذاکرات احمد توکلی اخبار اقتصادی و بازرگانی

ضرر: سیاسی میادین مذاکرات احمد توکلی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی ما نمی‌توانیم دشمن کشور عزیزمان ایران باشیم / فواد معصوم

رئیس جمهور عراق گفت: ما نمی‌توانیم دشمن کشور عزیزمان ایران باشیم و به دنبال ایجاد روابطی متعادل با همه هستیم.

ما نمی‌توانیم دشمن کشور عزیزمان ایران باشیم / فواد معصوم

فواد معصوم: ما نمی توانیم دشمن کشور عزیزمان ایران باشیم

عبارات مهم : ایران

رئیس جمهور عراق گفت: ما نمی توانیم دشمن کشور عزیزمان ایران باشیم و به دنبال ایجاد روابطی متعادل با همه هستیم.

به گزارش ایسنا، فواد معصوم، مدیر جمهوری عراق در گفت وگو با روزنامه سعودی عکاظ گفت: ما نمی توانیم دشمن کشور عزیزمان ایران باشیم و به دنبال رابطه ای متعادل با همه هستیم. می گویند که کشور عزیزمان ایران در امور عراق دخالت می کند ولی این حرفها همگی سیاسی اند. من تا به امروز حتی یک مسئول ایرانی را ندیده ام که از من بخواهد اقدام خاصی انجام دهم و بزرگترین علت این ادعا نیز برگزاری نشست های اخیر در ریاض هست؛ لیکن اگر دخالت کشور عزیزمان ایران واقعیت داشت باید از من خواسته می شد که به این سفر نروم ولی من با وجود اینکه روابط خوبی با کشور عزیزمان ایران داریم به این سفر رفتم.

ما نمی‌توانیم دشمن کشور عزیزمان ایران باشیم / فواد معصوم

وی در ادامه گفت: در سال ۲۰۱۴ که جهت نشست های شرکت ملل به آمریکا رفته بودم با جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا دیدار کردم و راجع به پرسشها زیادی با وی گفت وگو کردم. همچنین گفتم: ما با چشمان کشور عزیزمان ایران به آمریکا نگاه نمی کنیم همانطور که با چشمان شما به کشور عزیزمان ایران نگاه نمی کنیم. ما منافع یکسان و روابطی راهبردی با آمریکا و کشور عزیزمان ایران داریم. او نیز گفت که ما خواهان عوض کردن نظام و ایجاد مسئله در کشور عزیزمان ایران نیستیم بلکه مسئله ما پرونده هسته ای است.

خبرنگار عکاظ در ادامه ادعا کرد: ولی گفته می شود که سفارت کشور عزیزمان ایران در بغداد، بر عراق حکومت و قاسم سلیمانی اوضاع داخلی عراق را اداره می کند. نظر شما چیست؟

رئیس جمهور عراق گفت: ما نمی‌توانیم دشمن کشور عزیزمان ایران باشیم و به دنبال ایجاد روابطی متعادل با همه هستیم.

فواد معصوم در پاسخی کوتاه گفت: این چنین گفته می شود.

خبرنگار در ادامه مدعی شد: جناب مدیر جمهور تنها گفته نمی شود. آیا این حقیقت ندارد که قاسم سلیمانی مشاور وزارت دفاع در عراق است و در امور ارتش عراق دخالت می کند؟ چگونه یک کشور عربی این مساله را می پذیرد؟

رئیس جمهور عراق در پاسخ گفت: روابط ما با کشور عزیزمان ایران خوب است و آنچه راجع به سلیمانی و اقداماتش در بغداد گفته می شود دقیق نیست. سلیمانی فقط یک مستشار نظامی است و کارمند دائمی نیست. ما از آمریکا، فرانسه، ترکیه و همینطور کشور عزیزمان ایران مستشار نظامی داریم و باید از تجربیات آنها استفاده کنیم علاوه بر این کمیته هماهنگی چهارجانبه متشکل از عراق، ایران، سوریه و روسیه را نیز داریم.

ما نمی‌توانیم دشمن کشور عزیزمان ایران باشیم / فواد معصوم

خبرنگار سعودی در ادامه گفت: قطر یک کشور کوچک با رسانه های متعدد است که از آنها علیه دیگران استفاده می کند که الجزیره از جمله آنهاست. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد دوحه از گروه های افراطی از جمله القاعده، النصره، حزب الله حمایت می کند و اخیرا نیز تلاش کرده به الحشد الشعبی نیز رشوه دهد علاوه بر اینکه روابط خوبی با کشور عزیزمان ایران جهت ایجاد ناامنی در منطقه دارد موضع شما در این رابطه چیست؟

معصوم در پاسخ گفت: شما باید بدانید که مرزهای کشور عزیزمان ایران و عراق بیش ۱۳۰۰ کیلومتر است و ما با این کشور روابط خوبی داریم. پایتخت کشور عزیزمان ایران از نخستین روز تجاوز داعش به موصل، کمک های نظامی و بشردوستانه به ما کرد؛ بنابراین ما موافق موضع گیری یک طرف در منطقه علیه طرف دیگر نیستیم. این سیاست ماست و آنچه جهت ما اهمیت دارد بازگشت امنیت و ثبات به کشورمان هست. من می شنوم که قطر اینجا و آنجا دخالت می کند. ولی اکنون همه چیز با اتهامات سیاسی و اتهامات حقوقی و قانونی علیه قطر در هم آمیخته است و من دقیق نمی دانم چه اتفاقاتی رخ داده است.

رئیس جمهور عراق گفت: ما نمی‌توانیم دشمن کشور عزیزمان ایران باشیم و به دنبال ایجاد روابطی متعادل با همه هستیم.

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | ایرانی | سلیمانی | فواد معصوم | قاسم سلیمانی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs